Eyetronic to nowoczesna metoda terapeutyczna, stworzona z myślą o pacjentach u których w przebiegu jaskry bądź innej choroby nerwu wzrokowego doszło do pogorszenia pola widzenia. Została dopuszczona do stosowania w 2012 roku, a sama interwencja terapeutyczna polega na elektrostymulacji siatkówki i nerwu wzrokowego.
W procesie chorobowym nerwu wzrokowego dochodzi do uszkodzenia, a następnie obumieranie elementów siatkówki i nerwu wzrokowego. Zazwyczaj jest to proces długofalowy. Celem tej terapii są komórki, które poprzez czynniki destrukcyjne działają nieprawidłowo, lecz nie uległy jeszcze degeneracji. Przywrócenie ich prawidłowej funkcji pozwala częściowo zahamować i odwrócić proces utraty widzenia.
W procesie projektowania i tworzenia terapii wykorzystano neuroplastyczność mózgu, czyli założenie, że w konkretnych warunkach komórki nerwowe mogą ulegać aktywacji i tworzyć nowe połączenia. Udowodniono, że pod wpływem przepływającego prądu dochodzi do:
Wszystkie te mechanizmy wywołują zmianę metabolizmu komórek tworzących nerw wzrokowy i promocję ich przeżywalności. Reaktywacja tychże elementów prowadzi do stanu, w którym mogą one ponownie brać udział w prawidłowym procesie widzenia.
Do kryteriów włączenia pacjentów należą:
Pierwszym etapem jest kwalifikacja pacjenta do terapii. W jej skład wchodzi szereg badań: Optycznej Koherentnej Tomografii (OCT), pola widzenia (perymetrii), wzrokowych potencjałów wywołanych (VEP), elektroretinografii (ERG), fotopowej odpowiedzi negatywnej (PhNR) oraz badania okulistycznego. Wyniki tych badań służą również do oceny efektu terapeutycznego stymulacji.
Po zakwalifikowaniu, pacjent otrzymuje termin rozpoczęcia stymulacji. Cały kurs trwa 10 dni i złożony jest z 10 sesji stymulacyjnych trwających około 60 minut. Stymulacja ma formę krótkich impulsów elektrycznych odpowiednio dobranych zależnie od progu pobudliwości pacjenta. Prowadzona jest przy użyciu specjalistycznych gogli z zamontowanymi elektrodami. Proces kontroluje odpowiednio wyszkolony personel, a czynność mózgu jest mierzona przy pomocy elektroencefalografii (EEG).
W trakcie badania pacjent może odczuwać mrowienie i błyskające światła tzw. fosfeny, które są wskaźnikiem oddziaływania prądu elektrycznego na siatkówkę i nerw wzrokowy. Całość prowadzona jest w specjalnie przygotowanym pomieszczeniu umożliwiającym wyciszenie i odprężenie.
Po 10 sesjach terapeutycznych badania zostają powtórzone wraz z konsultacją okulistyczną. Pacjent otrzymuje dokumentację oraz dalsze zalecenia.
Wyniki wyraźnie wskazywały, że u pacjentów poddanych stymulacji Eyetronic® uzyskano poprawę pola widzenia średnio o 24%, która trwała co najmniej 2 miesiące. Dalsza obserwacja pacjentów wykazała, że ta metoda może być skuteczną opcją terapeutyczną dla pacjentów z utratą pola widzenia w przebiegu jaskry oraz innych schorzeń nerwu wzrokowego. U 59% pacjentów z podwyższonym ciśnieniem wewnątrzgałkowym zauważono istotną poprawę nawet po 12 miesiącach od stymulacji. Ten sam efekt uzyskało 74% pacjentów z jaskrą normalnego ciśnienia. Co więcej, u pacjentów poddanych tej metodzie wykazano wzrost fal alfa w badaniu EEG oznaczający zwiększenie aktywności neuronalnej w ośrodkach widzenia.
Eyetronic® daje nową nadzieję na lepsze widzenie dla pacjentów, u których dotychczasowa terapia nie przynosiła skutku. Jest terapią wspomagającą, która nie zastępuje leczenia farmakologicznego, czy chirurgicznego. Terapia nie gwarantuje 100% pozytywnego rezultatu, ponieważ każdy pacjent reaguje na nią indywidualnie.
www.glaucorestore.pl
telefon: +48 732 644 204
mail: elektrostymulacja@glaucomed.pl