Pora oraz ilość kropli podawanych do oka może mieć duże znaczenie w procesie leczenia. Niezależnie czy są to leki stosowane z powodu jaskry, infekcji, alergii czy zespołu suchego oka, należy przestrzegać pewnych uniwersalnych zasad.
Opcjonalnie: Delikatnie przytrzymaj wewnętrzny kącik obu oczu palcem wskazującym i kciukiem przez dwie do trzech minut. Procedurę wykonuje się po to aby krople nie przedostały się do gardła i do organizmu.
Połóż się z lekko odwróconą głową w bok. Zamknij oczy i poproś kogoś (lub zrób to sam) by umieścił krople w wewnętrznym kąciku powieki (od strony nosa). Kropla, która została podana, po otwarciu powiek powinna wpaść do oka. Sposób ten powinien sprawdzić się także u dzieci 😊
Jeśli wprowadzasz więcej niż jedną kroplę lub więcej niż jeden rodzaj kropli do oczu, odczekaj od trzech do pięciu minut przed wprowadzeniem kolejnej kropli. Dzięki temu pierwsza kropla nie zostanie wypłukana przez drugą, zanim zdąży zadziałać.
Przy zakupie kropli lub podczas wizyty u okulisty zapytaj w jaki sposób przechowywać krople lub przeczytaj ulotkę. Niektóre krople wymagają przechowywania w lodówce, a inne w temperaturze pokojowej.
Przechowuj krople do oczu i wszystkie inne leki poza zasięgiem dzieci.