Starczowzroczność (presbiopia) – bo o niej mowa, występuje po 40 roku życia, objawiając się stopniowym pogorszeniem widzenia z bliska. Charakterystycznym odruchem dla presbiopów jest oddalanie np. telefonu, po to by wyraźniej widzieć.
Jak sama nazwa wskazuje, jest to proces starzenia się naszej soczewki oka i mechanizmu akomodacji. W młodości soczewka jest elastyczna, co w efekcie pozwala widzieć dobrze na wszystkie odległości. Po 40 roku życia soczewka traci elastyczność, co sprawia, że czynności takie jak czytanie, pisanie sms’ów, szydełkowanie staje się trudne.
Istnieje łatwy sposób na skorygowanie starczowzroczności. Lekarz okulista podczas rutynowych badań dobierze odpowiednią korekcję okularową, która pozwoli dobrze widzieć z bliska. Niekorygowana starczowzroczność może objawiać się bólami głowi i zmęczeniem oczu.
W ostatnim czasie na rynku amerykańskim pojawiły się krople do oczu, które mają za zadanie niwelować objawy starczowzroczności. Lek o nazwie VUITY™ niskie stężenie Pilocarpiny, która powoduje zwężenie źrenicy, co w efekcie poprawia widzenie do bliży.
Oczywiście, że tak. Na rynku dostępne są metody chirurgii refrakcyjnej (laserowej korekcji wzroku) typu Presbyond, umożliwiające uzyskanie dobrego widzenia zarówno do dali i z bliska. Rozwiązaniem są również soczewki multifokalne wszczepiane podczas operacji zaćmy.
Nie ma jednej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Każdy z Pacjentów ma inne potrzeby, jednak najczęściej wybierana jest najmniej inwazyjna metoda, czyli korekcja okularowa.
Warto pamiętać, że problemy z patrzeniem z bliska pogłębiają się od 40-70 roku życia. Szacunkowo, w przypadku presbiopii, co 2 lata powinno się skontrolować wzrok u okulisty. Istnieje zależność między wiekiem a mocą addycji (dodatku) do bliży w dioptriach, która została przedstawiona na poniższej grafice.
Jeśli masz problemy z patrzeniem do bliska i masz powyżej 40 lat, prawdopodobnie dotyczy Cię problem starczowzroczności. By to sprawdzić umów się do swojego okulisty, który dobierze odpowiednią, spersonalizowaną metodę korygowania presbiopii.
W naszym Gabinecie Okulistycznym w Bytomiu podczas rutynowej kontroli okulista m.in. dokonuje pomiaru wady refrakcji, która pozwala na optymalny dobór korekcji okularowej. Po wizycie każdy Pacjent z wadą wzroku, otrzymuje receptę na okulary, którą można zrealizować w naszym Salonie Optycznym.
Write Reviews
Leave a Comment
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
No Comments & Reviews